Tačnost i preciznost u proceni stanja i napretka.

Time2Move Sportska Dijagnostika

Time2Move sportska dijagnostika obuhvata
01
Morfološka merenja
Merenje antropometrijskih karakteristika i procenu telesnog sastava.
02
Motorička testiranja
Ispitivanje mišićne jačine, snage, brzine, izdržljivosti, agilnosti i gipkosti.
VAŽNOST SPORTSKE DIJAGNOSTIKE
Ostvarivanje sportskih ciljeva iziskuje konstantno praćenje i korigovanje trenažnog rada. Upravo zbog toga, sportska dijagnostika predstavlja početak, sredinu i kraj svakog stručno vođenog trenažnog procesa. Bez nje je nezamislivo imati precizan uvid u trenutno stanje, kontrolu i neophodnu korekciju procesa vežbanja i na kraju postignute rezultate. 

Naši Testovi
Kako bismo testirali ove sposobnosti primenjujemo različite vrste dinamometara, senzora i platformi sile, fotoćelija, svetlosnih sistema, kao i drugih standardizovanih rekvizita. Baterije testova su konstruisane specifično za određene grupe ispitanika, uzimajući u obzir aktivnost kojom se bave, uzrasnu kategoriju i nivo uteniranosti. Ovi testovi sastavni su deo prakse svih velikih sportskih i obrazovnih sistema, koji imaju za cilj proveru stanja i napretka svojih članova.
120+
Godina iskustva u struci i nauci
PAKET PO MERI
NA UPIT
RSD
Dijagnostika prilagođena vašim ciljevima, nivou spreme i sportskim aktivnostima, uz precizna merenja i analize za optimalan napredak
PAKETI USLUGA
Time2Move tim nudi svoje pakete usluga različitim sportsko-rekreativnim organizacijama i klubovima, pojedincima, kao i školicama sporta.
TESTIRANJA I MERENJA
Morfološka merenja

Morfološka merenja su postala praktično neizostavni deo moderne sportske dijagnostike i praćenja promena izazvanih treningom i načinom života. Morfološka merenja se odnose na antropometriju, metodu merenja dimenzija čovekovog tela, odnosno pojedinih delova njegovog tela i procenu telesnog sastava. Njome se dobijaju informacije o udelu vode u telu, količini proteina, minerala, masti, mišića, ali i stiče uvid u metaboličke procese i vrednosti bazalnog metabolizma. Ove informacije značajne su i sa zdravstvenog i sa funkcionalnog aspekta i zahvaljujući njima može se sagledati objektivna slika fizičko-zdravstvenog stanja kao i utreniranost ispitivane osobe.

Za njihovo ispitivanje koristimo InBody, uređaj svetskog lidera u industriji analize telesne kompozicije, južnokorejske kompanije Biospace. 


Motorička testiranja

Motoričke sposobnosti predstavljaju one sposobnosti čoveka koje učestvuju u rešavanju svih vrsta motoričkih zadataka i omogućavaju kretanje. Njihov visok nivo omogućava optimalno funkcionisanje tela kao celine, što direktno utiče na sportske performanse, sportski rezultat, ali i na kvalitet života i zdravstveni status.

Ono što je važno napomenuti je da se sve motoričke sposobnosti mogu izmeriti i opisati.
Za ispitivanje motoričkih sposobnosti koriste se odgovarajući testovi za procenu mišićne jačine (sile), snage, brzine, okretnosti (agilnosti) i gipkosti.

Detalji Testova
Testovi Za procenu mišićne jačine i brzine razvoja sile

Mišićna jačina (sila) predstavlja sposobnost mišića da savlada veliko spoljašnje opterećenje u izometrijskim uslovima – brzina skraćenja mišića je približna ili jednaka nuli. Direktna laboratorijska metoda za procenu mišićne jačine je izometrijska dinamometrija i pomoću nje možemo videti koliku je silu mišić u stanju da generiše. Sa druge strane, u praktičnim uslovima, veoma je važno da mišić bude u stanju da tu maksimalnu silu proizvede za što kraće vreme. Brzina razvoja, odnosno prirasta sile je jedan od najvažnijih parametara koji se meri u oblasti sporta i ona je pokazatelj bazične mišićne eksplozivnosti koja ima visoku povezanost sa sportskim performansama. Za procenu ovih parametara primenjujemo test „stisak šake (hand grip test)“ pomoću ručnog dinamometra (K-Grip, Kinvent, Francuska). Ovaj test je jedan od najprimenjivanijih testova i ima visoku povezanost sa sportskim performansama i opštim zdravljem. Njime se takođe određuje lateralna asimetrija tj. odnos između razvoja sile mišića desne i leve strane tela, koji ima uticaj na sportske performanse i prevenciju povreda. Dodatno, se mogu sprovesti merenja jačine mišića opružača trupa (leđa) i stopala (lista), kao i jačine mišića ramenog pojasa (The Athletic shoulder test – ASH), pomoću platforma i senzora sile (K-Deltas, Kinvent, Francuska).

Testovi za procenu Mišićne Snage

Snagu donjih ekstremiteta procenjujemo testom „skok u vis (Countermovement jump – CMJ, Squat jump – SJ; Drop jump – DJ i Repeated jump test – 10/5 RJT)“ na platformama sile (K-Deltas, Kinvent, Francuska). Sa druge strane, snagu gornjih ekstremiteta analiziramo različitim vrstama sklekova, takođe na platformi sile (K-Deltas, Kinvent, Francuska). Dodatno, kod mlađe populacije primenjujemo terenske testove „skok u dalj“, „bacanje medicinke“ i druge. Ovim testovima se, pored nivoa ispoljavanja mišićne snage određene mišićne grupe, određuje i mišićna asimetrija, ali i analizira mogućnost nastanka povreda.

Testovi za procenu Brzine

Pod pojmom brzina podrazumeva se sposobnost izvođenja pokreta ili kretanja maksimalnom mogućom brzinom za date uslove, pri čemu se pretpostavlja da spoljašnji otpor nije veliki i da aktivnost ne traje dugo, kako ne bi došlo do nastanka zamora. Posmatrano sa aspekta strukture brzine kao motoričkog svojstva, osnovni oblici njenog ispoljavanja su brzina lokomocije, reagovanja, pojedinačnog pokreta i brzina frekvencije pokreta. Za dobijanje informacija o brzini i ubrzanju ispitanika, primenjujemo testove „sprint na 5/10/15/20/30/50 m“ (Witty Photocells, Microgate, Italy), taping rukom i nogom i „brzina reagovanja na svetlosni stimulus“ primenom sistema svetala (Blazepod, BlazePod Inc., SAD; Sportreact systems, Sportreact, Hrvatska).

Testovi za procenu agilnosti

U velikom broju sportskih grana, a naročito u kolektivnim sportovima, sposobnost brze promena pravca i/ili smera je mnogo važnija od same sposobnosti brzog kretanja u jednom pravcu. Ova sposobnost se naziva agilnost. Ona ukazuje na racionalnost i efikasnost iskorišćenja ukupnih potencijala sportista u različitim uslovima kretanja i predstavlja kompleksno motoričko svojstvo.
Njena uspešnost zavisi od više motoričkih sposobnosti, mišićne sile i brzine razvoja sile (uspešnost kretanja na startu), snage (za ubrzanje i usporenje kretanja), koordinacije (za promenu smera i za tehniku izvođenja kretanja), ali i morfoloških karakteristika i psiholoških faktora (kao što je perceptivni faktor donošenja odluka). S obzirom da se procena agilnosti vrši testovima različitim po trajanju i složenosti kretanja, važno je ispitati vezu između nje i specifičnosti same sportske grane u kojoj se primenjuje. Upravo zbog toga agilnost procenjujemo testovima specifičnim za odgovarajući sport (T-test, L-test, Y-test, 5-0-5, 5-10-5, Arrowhead, 4 Corner, Zig Zag, Balsom, Stop’n’Go Reactive Agility test, Illinois itd .).

Testovi za procenu izdržljivosti

U sportu je od izuzetnog značaja da se kretanje produži što je duže vremena moguće, a sa što manjim gubitkom efikasnosti. Ova sposobnost se naziva izdržljivost. Ona u najvećoj meri zavisi od funkcionalnih sposobnosti organizma, odnosno stanja određenih sistema organa, pre svega kardiovaskularnog i respiratornog. Izdržljivost delimo na aerobnu i anaerobnu. Aerobnu procenjujemo šatl-ran testom na 1200 metara (Bronco test), dok anaerobnu procenjujemo testovima „ponavljajućih sprinteva (Running-based anaerobic sprint test – RAST)“ specifičnim za uzrasnu kategoriju ispitanika.

TESTOVI ZA PROCENU GIPKOSTI

Gipkost kao sposobnost ima veliki uticaj na sportski uspeh, ali i opšti zdravstveni status. U najširem smislu, gipkost se odnosi na elastičnost mišića i tetiva i pokretljivosti u zglobovima i predstavlja sposobnost vršenja pokreta velke amplitude. Velika gipkost omogućava efikasnije izvođenje pokreta i kretanja. Testove koje sprovodimo odnose se na proveru gipkosti mišića pregibača zgloba kolena i opružača trupa, kao i funkcionalne pokretljivosti mišića u zglobu kuka, kolena i skočnom zglobu, ali i u ramenom pojasu i torakalnom delu kičme.

Pored navedenih testova za procenu motoričih sposobnosti, primenjujemo testove i mere koje su kompleksni u svojoj suštini i ne mogu se svrstati u prethodne kategorije. Tako primenjujemo razne vrste specifičnih sportskih testova poput driblinga u fudbalu, košarci itd. gde merimo različite parametre od značaja primenom svetlosnih sistema i senzora (Witty photocells, Microgate, Italy; BlazePod Inc. USA; Sportreact, USA). Za merenje funkcionalne mobilnosti primenjujemo testove sistema FMS – Functional Movement Screen. Za procenu neuromehaničkih kontraktilnih svojstava mišića primenjujemo tenziomiografiju (TMG – Tensiomyography, Ljubljana, Slovenia).